דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
mainContent

מחשבת ישראל ממלכתי

דבר המפמ"ר

מורות יקרות, מורים יקרים,
מחשבת ישראל בעיני הוא אחד מן המקצועות החשובים במערכת החינוך ויתרונו הגדול הוא במתן כלים לתלמידים לגיבוש זהותם, בחקירה ובנתינת מענה לשאלות מהותיות המתעוררות בהם: כיהודים, כישראלים, כבני אדם.

תוכנית הלימודים במחשבת ישראל מאפשרת גמישות רבה בבחירת התכנים בכל יחידות הלימוד ובדרכי ההערכה המגוונות, על מנת לאפשר הוראה מיטבית וחיבורים אישים ורלוונטיים.

הנושאים המגוונים בהם אנו עוסקים, מעלים סוגיות פילוסופיות על-זמניות ואוניברסליות, כך שכל תלמיד ותלמידה יוכלו להתעמק, לחקור ולהתחבר אל שאלות שמלוות אותם בחייהם, במגוון נושאים כגון: דילמות בחיי אדם, מרכיבי זהות יהודית-ישראלית, אהבה וזוגיות, היחס לטוב ולרע בעולמנו, משבר האמונה בעת החדשה, הקשר בין גוף לנפש, בחירה חופשית, תכלית החיים ועוד.

דרך העמקה במגוון היצירה היהודית לדורותיה, נעלה תשובות שונות ומגוונות, לעיתים סותרות, ונציף שאלות חדשות. כל תלמיד ותלמידה ימצאו את התשובה הנכונה עבורם.

ייחודו הגדול של מקצוע זה הוא בהיותו דינמי, מה שמאפשר לתלמידים ליצור שיח משתנה ומותאם לאתגרי התקופה הנוכחית, ובכך טמון קסמו. מי כמוכם יודע, שהוא אינו קופא על השמרים, ומספק לתלמידים ולמוריהם שיח כנה, מורכב ודיאלוגי: לעיתים סוער ורוגש, אבל תמיד רלוונטי.

קוטנו של המקצוע, והיותו מעין "מקצוע בוטיק" מאפשר לנו להתנהל בקהילה ולגבש עבורכם את מיטב הפיתוח המקצועי וההעשרה, ולהיות אתכם בקשר מתמיד. מרחב פדגוגי זה הנו נדבך נוסף שהוקם עבורכם, ובו תמצאו מגוון הרצאות ושיעורים מוקלטים למורים, שיעורים מצולמים וסרטוני עזר ("קצרצרים") לתלמידים, מדריכים למורה וכלי עזר נוספים להוראה.

כמו כן כל ההודעות על פיתוח מקצועי, כנסים וימי עיון למורים ולתלמידים ופעילויות העשרה, יועלו בפלטפורמה זאת.

אני מזמינה אתכם להיות בקשר מתמיד איתי ועם צוות המדריכים, ומברכת אתכם על עשייתכם החינוכית המשמעותית מאין-כמותה.


טליה אפיק גרוסמן
מנהלת תחום דעת (מפמ"ר) מחשבת ישראל ממלכתי

מה חדש

  • 22 נובמבר 2022: השתלמות ביחידות הלימוד המתקדמות במחשבת ישראל (שמונה פרקים, את שאהבה נפשי, הטוב והרע בהגות היהודית) - ההשתלמות תעסוק בטקסטים מתוך יחידות הלימוד המתקדמות, תוך נתינת דגש על כלים מתודולוגיים, תיווך הטקסטים ודרכי העברה של הלימוד בכיתה.  לרישום ראשוני

  • 21 נובמבר 2022:  ימי עיון לתלמידי מחשבת ישראל תשפ"ג, שמרו את התאריכים! תוכנית ורישום לימי העיון יפורסמו כחודש לפני המועדים המצורפים  

  •  21 נובמבר 2022:  קהילת מורים מובילים: השתלמות מורי יהדות בממלכתי, בנושא עמיוּת יהודית. השתלמות מושקעת במיוחד, המציעה למורים ומורות מובילים בתחומי הדעת של הוראת היהדות בממלכתי, הזדמנות ייחודית להעמיק את ידיעותיהם על נושא העמיות היהודית ולהרחיב את היכרותם עם הסיפור היהודי. זאת לצד לקיחת חלק פעיל ויוזם בעיצוב הנושא כחלק מתחום הדעת ובאופני הטמעתו בתוכנית הלימודים. מטרת העל של ההשתלמות הינה יצירת מפגש עמיתים משמעותי, המעניק למשתתפים ידע, כלים פדגוגיים ומרחב שיתופי. סילבוס ההשתלמות | רישום ראשוני

  •  21 נובמבר 2022:  השתלמות למורים חדשים - מה זה אומר להיות מורה למחשבת ישראל? קהילה לומדת של מורי מחשבת ישראל בשנים הראשונות להוראת התחום, ובכלל. נכיר, נשתף, נשוחח על אתגרי ההוראה, נלמד כלים מתודולגיים ופדגוגיים בהוראה, ונעמיק בטקסטים של יחידות לימוד הבסיס (ובחרת בחיים, מעגלי שייכות וחלונות חג) לרישום ראשוני

  •  21 נובמבר 2022: מצגת יום היערכות תשפ"ג

  • 7 נובמבר 2022: מפגש השתלמות ראשון בהשתלמות יחידות לימוד מתקדמות במחשבת ישראל ממלכתי: הערכה, מערך, ערכים. מה נוכל ללמוד מבחינת הבגרות שהיתה אל תכנון השיעור שיהיה? לימוד משותף בטקסטים של תחילת שנה, בזיקה לשאלות הבחינה החיצונית. המפגש התקיים ביום שני, 7.1.22 בין 19:30-21:45 והוא המפגש הפותח של השתלמות יחידות לימוד מתקדמות.  

חשוב לדעת

השתלמויות

בתשפ"ג נמשיך ונגוון את אפשרויות הפיתוח המקצועי כדי לאפשר לכלל המורים להשתתף ולהתמקצע. יתקיימו מספר השתלמויות - מתוקשבות ופנים אל פנים.

למותר להרחיב על חשיבות ההעמקה, ההתפתחות מקצועית, ושיתוף העמיתים להם אתם זוכים בהשתלמויות. מומלץ כי כל בית ספר ישלח במהלך שנת הלימודים לפחות מורה אחד להשתלמות מפמ"ר.  פרסום מפורט ורישום להשתלמויות ישלחו בהמשך.

לא רק מה מלמדים אלא גם איך מלמדים!?

השתלמות היברידית משלבת לימוד מרחוק ומפגשי פנים אל פנים – למורים חדשים וותיקים, בדגש על תיווך מתודולוגי ופדגוגי של תוכנית הלימודים, אנו רואים חשיבות גדולה בהשתלמות זו, שתפנה את הזרקור אל אופן העברת הלימוד, בדגש על כלים מתודולוגיים ופדגוגיים שיתווכו את הלימוד בכיתה.

המוקד יהיה הפעם לא רק הטקסטים אלא גם אופי דרכי העברה מגוונות ועשירות, בהתאמה לצרכי המשתלמים. ההשתלמות תתקיים בחלקה במפגשים פיזיים (בין היתר במפגשי סימולציה וחדשנות פדגוגית) וחלקה במפגשים סינכרוניים וא-סינכרוניים.

להרשמה

השתלמות מתוקשבת –"מבוא לארון הספרים היהודי"

בשנת תשפ"ג נפתח השתלמות מתוקשבת חדשה בנושא "ארון הספרים היהודי" שתעסוק בהיכרות עם ארונות הספרים היהודי, תכנים וטקסטים מכוננים, ודרכי העברה. ההשתלמות תיתן במה גם למורי התחום ולמשתתפי ההשתלמות.

מנחי ההשתלמות: ד"ר אודי גבעון וד"ר עמית אלון

להרשמה

השתלמות מורים מובילים בנושא עמיות יהודית בשיתוף מוזיאון "אנו" וקרן פוזן

השתלמות זו הינה פרי שיתוף פעולה בין מפמ"ר מחשבת ישראל, מפמ"ר תורה שבעל פה ומשפט עברי ומוזיאון "אנו-מוזיאון העם היהודי", בתמיכת קרן פוזן.

ההשתלמות מציעה הזדמנות ייחודית להעמיק בנושא העמיות היהודית ולהרחיב את ההיכרות עם הסיפור היהודי, זאת לצד לקיחת חלק פעיל ויוזם בעיצוב הנושא כחלק מתחום הדעת ובאופני הטמעתו בתוכנית הלימודים.

ההשתלמות תתקיים פיזית במוזיאון "אנו" בימי שני, אחת לחודש, ותכלול גם יום שיא מסכם בירושלים באסרו חג פסח.

להרשמה

ימי עיון למורים

כמדי שנה אנו מציעים מספר ימי עיון למורים:

  • הכנס השנתי של מורי מחשבת ישראל, יתקיים כמיטב המסורת בחופשת ל"ג בעומר, יום שלישי - י"ח אייר תשפ"ג, 9 במאי 2023 בשעות הבוקר. פרטים נוספים ישלחו בסמוך למועד זה.

  • יום היערכות לשנת הלימודים תשפ"ד יתקיים בשבוע האחרון של חודש אוגוסט 2023. תאריך מדויק יפורסם בהמשך.

סיור לימודי למורים

כמו כל שנה נוביל סיור לימודי למורים שיהווה "מודלינג" לקיומם של סיורים לימודיים לתלמידים, במסגרת חצי היחידה, ויאפשר לנו לזקק יחד את המהות של "סיור מוצלח", על שלל יתרונותיו ואתגריו. תאריך ונושא לסיור הלימודי יישלחו בהמשך.

השתתפות במועדים הללו (היינו יום היערכות, הכנס השנתי, סיור לימודי והשלמה נוספת) תזכה בגמול השתלמות של 30 שעות.

השתלמות בית יציב – קיץ תשפ"ג

השתלמות בית יציב, כהשתלמות של שלושה ימים ברצף, מאפשרת לימוד מעמיק ומשמעותי שאין לו תחליף. כמדי שנה ההשתלמות תתקיים בתחילת חופשת הקיץ, בסוף יוני. ההשתלמות תזכה את המורים בגמול של 30 שעות, ותהווה נדבך משמעותי וחוויתי ללימוד מעמיק. פרטים לקראת הקיץ.

כל שנת לימודים אנו מציעים מספר ימי עיון לתלמידי מגמות מחשבת ישראל ממלכתי:
יום עיון לתלמידי מחשבת ישראל בשכבת י, בנושא "רבדים בזהות-יהודית ישראלית", במוזיאון "אנו" - מוזיאון העם היהודי.
יום עיון לתלמידי מגמות מחשבת ישראל בשכבות יא-יב בנושאים משתנים.
"נעים להכיר" - יום עיון משותף לתלמידי מחשבת ישראל בממלכתי, עם תלמידי מחשבת ישראל בחמ""ד.
ימי העיון מאפשרים לתלמידים לימוד חוויתי חוץ-כיתתי ובין-תחומי בסדנאות מגוונות, תוך יצירת היכרות ודיאלוג עם תלמידים מבתי סופים שונים, ובהעמקת ההכרות והחיבור עם נושאים רלוונטיים בחברה הישראלית, בזיקה לתכנית הלימודים במחשבת ישראל.

יום עיון לתלמידי מחשבת ישראל בשכבת י (מגמות והשכלה כללית) בנושא "רבדים בזהות יהודית - ישראלית": יום העיון מתקיים במוזיאון "אנו" -מוזיאון העם היהודי בתל אביב. יום העיון מאפשר מפגש בין תלמידי בתי הספר השונים, פעילות על פי בחירה בקבוצות מעורבות, ועיסוק בנושאי זהות יהודית-ישראלית, בחיבור אל נושא עמיות יהודית מחד והחברה הישראלית מאידך. יום העיון לשנת תשפ"ג יתקיים ב-30 בינואר 2023, ח' שבט תשפ"ג. לרישום ליום העיון
 

על מנת להיחשב בוחן (שיכול להיות חתום על ציונים בית ספריים במסגרת ה-%70 ,וכן לבחון בעל פה בבחינה החיצונית) יש לעבור הליך אישור של אגף הבחינות.

מי שטרם אושרו כבוחנים מתבקשים לעשות זאת בדחיפות, כדי למנוע בעיות בהמשך.

רשימת ופרטי מדריכים על פי תחומים ומחוזות. ואתם מוזמנים בכל עת לפנות אלי ואליהם.

טליה אפיק-גרוסמן, מנהלת תחום דעת (מפמ"ר) מחשבת ישראל
דואר אלקטרוני: taliaag@education.gov.il
טלפון: 054-7460186

אריאל אביב, מרכז הדרכה ארצי ואחראי על הפיתוח המקצועי
מדריך מגמות בבתי-ספר משלבים
דואר אלקטרוני: ariav368@gmail.com
טלפון: 050-5663628

ד"ר אילון אדלשטיין,  מדריך במחוז צפון (גם התיישבותי) וחיפה
דואר אלקטרוני: ayalon_e@hotmail.com
טלפון: 052-4689054

ד"ר אודי גבעון, מדריך במחוז תל אביב ומרכז
דואר אלקטרוני: ehudgivo@post.tau.ac.il
טלפון: 052-2782253

אבי יפרח, מדריך במחוז במנח"י ומחוז ירושלים
דואר אלקטרוני: avraham333y@gmail.com
טלפון: 052-8835716

ד"ר עמית אלון, מדריך במחוז דרום (גם התיישבותי)
דואר אלקטרוני: amitalon@gmail.com
טלפון: 054-7396865

עפרה ליבוביץ-גולדברג,  מרכזת בחינות בגרות בית-ספריות (מחוזות ירושלים ומנח"י, תל אביב ומרכז)
דואר אלקטרוני: ofradani@gmail.com
טלפון: 052-3743144

סיגלית אקלר, מדריכה ארצית
מרכזת בחינות בגרות בית-ספריות (מחוזות התיישבותי, צפון, דרום)
דואר אלקטרוני: sigalitak1@gmail.com
טלפון: 050-5903792​