דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
mainContent

אזרחות

​דבר המפמ"ר


"כי ראש האובדן הוא הפירוד, וכלי המחזיק ברכה הוא השלום וייחוד הלבבות"

(רבי חיים בן עטר, "אור החיים", דברים ל,ג, ה')

מורי ומורות אזרחות יקרים ויקרות,
מרים פרץ, כלת פרס ישראל, האישה והאגדה, ריגשה את המדינה בנאום שכולו ציונות ואהבת האדם . בנאומה, בטכס הענקת פרס ישראל ביום העצמאות ה-70 לישראל, התייחסה לפסיפס האנושי המרכיב את מדינת ישראל, ואמרה:

 

"במדינת ישראל יש מקום לכולם, לכל קשת הצבעים, ואם תחסר פיסה אחת מהפאזל התמונה לא תהיה שלמה. על כן איני מוכנה לוותר על שום חלק מעמי. וגם אם מלאכת ההרכבה תיארך, אינני מתייאשת. כדי להצליח ביצירת הפסיפס הזה עלינו לכבד את כולנו בשיח שלנו, עלינו לייצר שיח מאופק, סבלני, שמאפשר הבעת דעה בלי פחדים ואיומים, שיש בו מקום לסליחה ומחילה. שיח שמחזק את המחויבות שלנו לאהבת האדם, כי בצלם אלוהים ברא את האדם. שיח המכבד את מורשתנו, המרבה טוב, אור ותקווה, ולא מתרכז רק בחושך".

אנו המחנכים זכינו ללמד מקצוע חשוב ומשמעותי להצמחת דור העתיד, נועדנו להיות שליחי ציבור להורות ולחנך לאזרחות טובה, להוות את החוט המקשר בין התלמידים לחברה ולמדינה. לפתח בהם יכולת חשיבה, ביקורתיות, אכפתיות ומעורבות אזרחית מתוך הבנת מורכבות החיים והחברה במדינה. תפקידנו לפתח בקרב התלמידים את היכולת לראות את הגוונים, ולעודד שאיפה לחיים משותפים תוך פיתוח זהות אישית, לאומית ואזרחית במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

כמו כן , בעידן של מציאות משתנה, אנו נדרשים להתאים את דרכי ההוראה למציאות זו ולשלב בה למידה עכשווית ורלוונטית תוך התייחסות לעקרונות הפדגוגיה מוטת העתיד אשר מטרתה לעורר סקרנות, שיח, דיון מעמיק, חשיבה ביקורתית ומעורבות בקרב התלמידים .

אני מאחלת לכולנו שנת לימודים משמעותית, פוריה ומוצלחת, שנה שבה נזכה להתרכז באור ובטוב,

בברכה נאמנה,

עינת אוחיון
מנהלת תחום דעת (מפמ"ר) אזרחות
וצוות הפיקוח על הוראת האזרחות

מה חדש

 • 2 יוני 2022: בהמשך למפגשי המורים לחשיפת הרפורמה 'התחדשות הלמידה', אנו מצרפים לשימושכם את המצגת ואת כלי העזר המותאם לנתיב הלמידה המתחדשת.
  מצגת בנושא התחדשות הלמידה באזרחות | כלי העזר - המותאם לנתיב הלמידה המתחדשת

 • 3 אפריל 2022: מורות ומורים יקרים שלום, בשל המציאות ולאור הבקשות מהשטח, לא נקיים השנה בקרה על מטלות הביצוע באזרחות. עם זאת, במסגרת העבודה השוטפת, המדריכים יפגשו עם צוות מורי אזרחות בבתי הספר ויעברו ביחד על מטלות הביצוע של התלמידים. המפגשים על המטלות יחלו לאחר חופשת הפסח. מדריכי בתי הספר יצרו קשר עם רכזי המקצוע לתיאום מועד הפגישה. הזנת הציונים למרב"ד תתבצע בהתאם ללוח הזמנים שפרסם אגף הבחינות. בברכה, עינת אוחיון ואריאלה שמשון

 • 12 דצמבר 2021: אנו שמחים לבשר כי חידון המכביה לתלמידי חטיבות הביניים יוצא לדרך. מוזמנים להפיץ ולעודד את התלמידים להירשם לחידון. חוברת ייחודית עם חומרי למידה תופץ בקרוב.
  למקומות, היכון, רוץ

 • 10 אוקטובר 2021: הערב מפגש פתיחת שנה עם מפמ"רית אזרחות, הגב' עינת אוחיון, בשעה 19:30 בזום.
  קישור למפגש

 • 10 אוקטובר 2021: מורות ומורי אזרחות, לציון יום הזיכרון לרצח ראש הממשלה לשעבר, יצחק רבין ז"ל, לרשותכם פעילויות מגוונות בנושא השנתי: "לוקחים אחריות".
  בנוסף, נעדכן כי ביום הזיכרון לרצח יצחק רבין ז"ל, בשעה 11:00 יתקיים משדר אקדמיה כיתה עם רחלי פרנקל, שתספר את הסיפור האישי שלה ותתחבר לנושא האחדות ולקיחת האחריות.

חשוב לדעת

​תחרות עבודות בנושא צ'כיה במסגרת פרויקט "צמח"

משרד החינוך מזמין את בית ספרכם להשתתף בפעילות ההרצאות בנושא צ'כיה במסגרת פרויקט "צמח". פרויקט "צמח" הינו יוזמה של מדינת ישראל ומיושם באופן הדדי בצ'כיה ובישראל. 

מטרות הפרויקט: להנגיש את ההוויה והתרבות הישראלית לבני נוער בצ'כיה ואת ההוויה והתרבות והצ'כית לבני נוער בישראל, לאפשר לבני הנוער בישראל להכיר ולהיפגש עם בני גילם מצ'כיה וליצור קשר משמעותי ערכי ומתמשך בין בני הנוער בשתי המדינות. 

לקראת סוף שנת הלימודים נערכת בצ'כיה, תחרות עבודות בנושא ישראל במגוון תחומים אפשריים. שבעה עד עשרה תלמידים צ'כים שהצטיינו בעבודתם זוכים לביקור בישראל למשך שבוע. משרד החינוך קיים תחרות עבודות בנושא צ'כיה, בישראל, במתכונת דומה לזו הקיימת בצ'כיה. התלמידים שהצטיינו בעבודתם זכו לביקור בצ'כיה.

לתחרות והרשמה לפרויקט צמח במרחב הפדגוגי

​ בקשות לרישיונות הוראה יש לשלוח לכתובת הדואר האלקטרוני הבאה: rishayon@education.gov.il 

יש לוודא כי טרם הגשת הבקשה אישורי השכלה ואישור על עמידה בשנת ההתמחות מעודכנים במערכות משרד החינוך, המידע מצוי בפורטל עובדי הוראה באזור האישי. מצורף קישור לפורטל עובדי הוראה בו מפורטים התנאים לקבלת רישיון הוראה.

 רישיון ההוראה יונפק ועדכון על כך ניתן יהיה לראות בפורטל עובדי הוראה, הרישיון ישלח בדואר ישראל לכתובת המופיעה על גבי טופס הבקשה.

מוצעות כאן מגוון נקודות לתצפית שיעור, להתבוננות ולשיחה קצרה משותפת בתום השיעור (הוראה היא פעולה הנעשית בתוך הקשר מסוים, לכן ברור שלא ניתן בתצפית שיעור בודד לראות את מכלול כישורי המורה).  

חברי ועדת המקצוע להוראת האזרחות

נהלי מינוי ועדת המקצוע >>