דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
mainContent

ביולוגיה

דבר המפמ"ר

ברוכים הבאים לגולשים,

"שולחן המפמ"ר" הוא למעשה מדור במרחב הפדגוגי של הביולוגיה ובו חומרים ומידע הדרושים למורי הביולוגיה חדשים וותיקים כאחד. המעבר מהמוכר והידוע לסביבה חדשה עלול מעט להקשות, אבל אחרי מספר דקות של הסתגלות, תמצאו שהמרחב הפדגוגי ושולחן המפמ"ר מכילים את כל החומרים מאתר המפמ"ר הקודם ואף יותר, במסגרת ההתאמות להוראה היברידית ולחידושים בתחום. 

שנת תשפ"א עברה בצל משבר הקורונה נראה שגם תשפ"ב. אני מבקשת להמשיך לפעול על פי ההנחיות על מנת לעצור את התפשטות הנגיף. מורי הביולוגיה מלמדים במסירות, מקפידים על הוראה איכותית, אם בבית הספר ואם מרחוק, בהתאם להנחיות משרד החינוך והבריאות, ויכולים להשתמש בחומרים הנפלאים המרוכזים במרחב הפדגוגי (דוגמת השיעורים המוקלטים בנושאים שונים, המתאימים להוראה שוטפת ולהכנה לקראת בחינות הבגרות בביולוגיה) ובמרכזים להוראת הביולוגיה.

תלמידים ומורים מוזמנים להשתמש בפרקים מקורס הביולוגיה שצומח במרחב של קמפוס IL ויתנסו גם בלמידה אחרת, בדרך למיצוי ולמצוינות, מורים מוזמנים להשתתף בהשתלמויות למורי הביולוגיה שנפתחות מעת לעת.

בשנת תשפ"ב ישראל תשתתף באולימפיאדת הביולוגיה הבינלאומית, עוד הכרה בתחום כתחום מדעי מוביל. מוזמנים להכיר את התחום ולעודד תלמידים להצטרף.

מאחלת לכולנו בריאות מתובלת בעניין, הוראה ולמידה משמעותיות.אין ספק שהתברכנו במורים המשתפים אלו את אלו ובצוות מנחות ומנחים מקצועי ומסור, העומד לרשות המורות והמורים.

יחד נמשיך בהנחלת אהבה לביולוגיה בקרב התלמידים והמעגלים הסובבים אותם ואותנו.


ד"ר אירית שדה
מנהלת תחום דעת (מפמ"ר) ביולוגיה

 

מה חדש?

 • 13בינואר: ביום שלישי הקרוב , ט"ז בשבט תשפ"ב 18.1.22 בין 20:00-21:30 יתקיים מפגש סינכרוני ארצי במסגרת ההשתלמות המחוזית. נושא המפגש  : הלומד העצמאי - בהובלת רבקה משגב, דפנה צוק,מרב אברהמי וגילת שלמה. מוזמנים כלל המורות והמורים. קישור למפגש

 •   12בינואר: תחרות הצילומים בביולוגיה לתלמידים תשפ"ב יוצאת לדרך. מצורפים החוזרים לתחרות בעברית ובערבית, בהם כל המידע , ופוסטר צבעוני לפרסום בכיתה. שימו  לב המועד לשליחת התמונות הוארך  וניתן לשלוח תמונות עד 28.1.2022 (טז' בשבט תשפ"ב) לכן עודדו את התלמידים לצאת, לצלם ולשלוח תמונות בהקדם. 

 • 9 בינואר: מורות/מורים שלא התאפשר להן/להם להשתתף במפגשים עם המפמ"ר, אשר נערכו במחוזות השונים ורוצים לשמוע מה ששמעו העמיתים (קורסי ההכנה לבגרות, אתר מפמ"ר, קריאת נתונים, תוצאות בגרות תשפ"א וכמה משגע להיות צפרדע) מוזמנים להצטרף למפגש שיערך ביום רביעי, 26.1.22 כ"ד שבט תשפ"ב, בשעה 17:00 בזום. המפגש יארך כשעתיים. התוכן יהיה דומה לזה שהוצג במפגשים המחוזיים.
  בסיום המפגש ניתן יהיה לשאול שאלות, עד אחרון השואלים או הזום הבא. לקבלת תזכורת וקישור למפגש, ביום המפגש, יש להירשם בטופס זה שיהיה פתוח לרישום עד חצות לפני המפגש.

 • 5 בינואר: מורים בתחילת דרכם בהוראת הביולוגיה מוזמנים למפגש ושיח עם מפמ"ר ביולוגיה וצוות הדרכה, בשיתןף עם אגף התמחות וכניסה להוראה במשרד החינוך. המפגש יתקיים ביום שלישי 1.2.22 בשעה 20:00.  מצפים לראותכם. במפגש נעסוק בתחומים ושאלות רלוונטים וחשובים למורים בתחילת דרכם בהוראה, בדגש על הוראת הביולוגיה קישור למפגש יעלה בהמשך.

 • 3 בינואר: שמחים לשתף שעלה לאוויר פרק נוסף, "מבט על החיים" בקורס "התא- מבנה ופעילות". מצורף קישור לקורס בעברית ובערבית. בהזדמנות זו נרצה להודות למעורבים בפיתוח:למפתחות והיועצות המדעיות -  ד"ר נעה עפרת וד"ר מיכל קריסלמן, למתרגמי הפרק לשפה הערבית - איאד דראושה וד"ר מאג'ד יאסין, לרכזת הפדגוגית של הקורס - דפנה צוק, לעורכות המדעיות - אורה הירש ושרה ורטהימר ולמפמ"ר ביולוגיה ד"ר אירית שדה.כמו כן תודות לכל העוסקים במלאכה במשרד החינוך, באלנט ובקמפוס IL . בקרוב יעלו לאוויר פרקים נוספים -ביניהם "אנזימים", "תורשה" ואף פרקים בקורס אקולוגיה.מקווים שהפרק החדש יסייע להוראה וללמידה.
 • 2 בנובמבר: לרשותכם מדריך להתמצאות באתר "הפדגוגיה של הביולוגיה"  ורשימת התכנים בבאנרים השונים.
 • 1 באוקטובר: שיעורי עזר חינמיים לתלמידים גם במהלך השנה ולא רק לבגרות בתכנית המקפצהמוזמנים להפנות את התלמידים, שיבחרו את הנושא והזמן המתאימים להם. השיעורים ניתנים ע"י מורים לביולוגיה, בעברית ובערבית. ניתן להפנות תלמידים לחיזוק וחזרה על החומר לקראת אולימפיאדת החקר.
 • 30 ביוני: במדור -תכנית לימודים למתמחים- תכניות לימוד והתאמות לשנת קורונה  תשפ"ב-  פורסמה טבלת מיקוד הלמידה לתשפ"ב המתייחסת למיקוד בתכנית הלימודים העיונית (שאלונים 043381, 043387, 043371) ותכנית המעבדה (שאלון 043386). במסמך אין משום הצהרה כלשהי לגבי חשיבות נושא כזה או אחר.  קישור למדור

 • 26 במאי : הוקמה קבוצת הפייסבוק לשידוכים בין בתי ספר שמחפשים מורים לביולוגיה ומורים לביולוגיה שמחפשים בית ספר, כמו כן מוזמנים להשתמש בפורום מפמ"ר ביולוגיה, שנמצא בפורטל ביולוגיה, לצורך פרסום מודעות דרושים.
 • 26 במאי: חכמת ההמונים-  אם יש לכם הצעה לניסוי שניתן לערוך בבית, לביוחקר ביתי וכדומה, מוזמנים למלא את הטופס המצורף. מוזמנים גם לשתף בפעילויות מתוקשבות, אם יש לכם פעילות יפה ללמידה מרחוק, שהכנתם, כזו שעוד מורים יוכלו להיעזר בה, אתם מוזמנים למלא את הטופס המצורף. תודה מראש לכל המשתפים.

חשוב לדעת

חוזר מפמ"ר תשפ"ב

 

חוזר מפמ"ר תשפ"ב |חוזר מפמ"ר תשפ"ב

חוזרי מפמ"ר קודמים

בחוזר התייחסות לתוכנית הלימודים העיונית והמעשית (מעבדה, ביוחקר, ביוחקר ברשת), לבחינות הבגרות, למשימות האוריינות, פיתוח מקצועי, אולימפיאדות ועוד, הרלוונטיים לשנת הלימודים תש"ף. 

 חוזר מפמ"ר תש"ף |חוזר מפמ"ר תש"ף

 חוזר מפמ"ר תשע"ט |חוזר מפמ"ר תשע"ט

 חוזר מפמ"ר תשע"ח |חוזר מפמ"ר תשע"ז

כדי לאפשר תקשורת יעילה ומועילה עם קהילת מורי הביולוגיה, הקדישו בבקשה מספר דקות למילוי טופס התקשרות למורי הביולוגיה תשפ"ב

שימו לב:

 • יש למלא את הטופס מידי שנה.

 • מורה המלמד בשני בתי ספר, צריך למלא את הטופס לכל בית ספר בנפרד.

 • הקפידו על מילוי מדויק של הפרטים, במיוחד כתובת הדוא"ל לתקשורת רציפה ותקינה. בסיום נשלחים הנתונים ונסגר הטופס, מתקבל אישור לדוא"ל האישי.

 • במידה וחלים שינויים בפרטים שמולאו בטופס זה במהלך השנה, יש ליידע את המנחה לביולוגיה של בית הספר.

ביולוגיה - מגמה 097 (עיונית מדעית)

בקשות לאישור מכסת תלמידים במסגרת מגמה 097 או הגדלת מכסה קיימת יש למלא בטופס שבקישור זה.

למידה, צמיחה והתפתחות תמידית הם המפתח למורים מצמיחים, מפתחים ומעצימים.
אתגרי המאה ה- 21, השינויים הדרמטיים המתרחשים בארץ ובעולם, עקרונות הלמידה המתעדכנים ותפישות פדגוגיות-חינוכיות חדשות, מחייבות אותנו המורות והמורים, להמשיך להעמיק, להתפתח, ללמוד ולקבל השראה ורעיונות חדשים בכל שנה.

השתלמויות תשפ"ב

שנת הלימודים תשפ"ב בפתח וגם השנה קיים מגוון רחב של השתלמויות בביולוגיה.
המגוון מאפשר לכם, המורות והמורים למצוא את המסגרת הפדגוגית, החברתית והאישית, שתזמן עבורכם את האפשרויות המיטביות להתפתחות מקצועית ואישית.

לוח מועדי השתלמויות וימי עיון בביולוגיה

לוח זה מכיל מועדי אולימפיאדת החקר של הביולוגיה, מפגשים ארציים מקוונים, השתלמויות ארציות ימי עיון ומפגשי קהילות מורים לומדות.
בשל ריבוי פעילויות, תתכן חפיפה בין מועדי ההשתלמויות/ קהילות, לא תמיד תתאפשר השלמה של מפגש. האחריות להשלמת מפגש הינה של המורה.
יש לוודא עם מנחי/מובילי ההשתלמויות והקהילות, לפני המפגשים שאין שינוי של הרגע האחרון.

 
השתלמויות מחוזיות למורי ביולוגיה
במסגרת ההשתלמות המחוזית יתקיימו מפגשים פנים אל פנים ( בהתאם להנחיות משרד הבריאות והחינוך), מפגשים מקוונים מחוזיים, מפגשים מקוונים ארציים וימי עיון.
במסגרת ההשתלמת המחוזית ניתן להשתתף עד שני ימי עיון.
מיקום ופרטי ההרשמה להשתלמויות המחוזיות יפורסמו בקרוב.

מפגשים מקוונים ארציים* במסגרת ההשתלמות המחוזית:
- ביולוגיה בחלל – יתקיים ביום ג' בתאריך 12.10.21
- לומד עצמאי
- ישראל דיגיטלית מפגש בשפה הערבית
- ביולוגיה מבעד לעדשה
- בין ורב תחומיות - איך עושים זאת?
- המשבר האקלימי בתוכנית הלימודים
*ייתכנו שינויים

 השתלמויות איחוד מול ייחוד

השתלמויות מקוונות אשר פותחו על ידי מומחים פדגוגיים ועברו התאמה לתחום הדעת על ידי מומחים מהדיסציפלינה.
מודל זה של ההשתלמויות, מבוסס על למידה מרחוק, באופן סינכרוני ואסינכרוני. כך מתאפשרת התנסות בדרך למידה זו, תוך היכרות עם סביבות שונות וכלים חדשניים:
רכזי מקצוע, PBL, חשיבה מסדר גבוה, הבחינה עתירת המדיה, אוריינות מדעית, הלומד העצמאי, הוראה לכתה הטרוגנית, פדגוגיה דיגיטלית, תיכון אקדמי מקוון (וירוסים, רבייה) לפרטים והרשמה

השתלמויות ארציות נוספות

השתלמויות מגוונות המתמקדות בנושאים ייחודיים בתוכנית הלימודים בביולוגיה. לפרטים והרשמה

ימי עיון 

    
ימי העיון נועדו לכלל המורות והמורים. השתתפות בימי העיון יכולה להעניק מספר שעות גמול במסגרת ההשתלמות המחוזית.


הנחיות הפיקוח בגין השתתפות בימי עיון:
א. חלק מימי העיון יתקיימו באופן פרונטאלי (פנים אל פנים) וחלקם באופן וירטואלי, זאת בהתאם להנחיות משרד הבריאות ומשרד החינוך.
ב. נדרשת הרשמה מוקדמת ליום העיון .
אחריות המורה להודעת ביטול מראש (עד 48 שעות) בשל הערכות הצוות המארגן.
ג. שעות לגמול השתלמות עבור יום העיון , משתנות בהתאם לאופן בו יתקיים יום העיון ( פרונטאלי או וירטואלי).
וירטואלי = 4 שעות לגמול / פרונטאלי = 6 שעות לגמול ( אלא אם יפורסם אחרת)
ד. הנוכחות לצורך גמול הינה באחריות המורה – על רישום בטופס מקוון או בחתימה אצל מנחה אחראי.
 לוח ימי העיון תשפ"ב

הקלטות והרצאות של ימי עיון ניתן למצוא בחדר מורים בביולוגיה במרחב הפדגוגי.

מאגר מעריכים ובוחנים לבגרות

רוצים לתרום שאלות או רעיונות לבחינת הבגרות?

אם חיברתם שאלות מקוריות ויש לכם פעילות מעבדה מקורית שיכולה לשמש לבחינת המעבדה, אתם מוזמנים לשלוח את השאלות והרעיונות לוועדה הכותבת את שאלוני הבגרות ואולי שאלותיכם ישולבו בצורה זו או אחרת.

לפניות לוועדה: bagrot.bio@gmail.com

הנחיות להצטרפות למאגר בוחנים ולמאגר מעריכים לבדיקת בחינות בגרות

החל משנת תשע"ד כל מורה המשמש כבוחן או כמעריך לשאלונים חיצוניים או פנימיים, מחוייב להיות רשום באתר מאגר המומחים כדי לקבל תוקף ושכר.

בוחן הערכה חלופית

שימו לב! מעריכי ביוחקר צריכים להירשם כבוחנים של הערכה חלופית (30%). אחריות הרישום היא של מנהל ביה"ס שמשבץ את המורים להוראת הביוחקר. בודקי בחינות בגרות צריכים להירשם כמעריכים. 

מורים שרשומים באתר המרב"ד וקבלו שכר עבור בחינות ביוחקר או ביודע (משנת תשע"ד ואילך) לא צריכים להירשם שוב. מעת לעת יש לשלוח מסמכים מעודכנים (המלצת מנהל, אישור השתלמויות בתחום הדעת) בהתאם להנחיות שמגיעות מהמרב"ד.

בוחן

מורה אשר מעריך ביוחקר צריך להיכנס לאתר מאגר המומחים ולהרשם כבוחן הערכה חלופית. מורה אשר אמור לבחון בעל פה תלמידים ליקויי למידה או בחינה בעל פה במסגרת "ביוחקר ברשת" צריך להירשם במרב"ד. עליו להכניס את המסמכים הנדרשים - אישור תואר, תעודת הוראה , רישיון הוראה, תעודת השתלמות וכדומה ולהודיע למנחה המחוזי או לרכזת ביוחקר ברשת, עם סיום תהליך הרישום. 

מעריך

מועמד חדש המעוניין להשתלב בהערכת בחינות בגרות בכתב נדרש להיכנס לאתר מאגר מומחים ולעדכן את פרטיו. יש להקפיד ולהשלים את כל הפרטים והמסמכים הנדרשים. רק לאחר השלמת כל הליך הרישום ניתן יהיה להתחיל לטפל בבקשה.

כניסה ועדכון פרטים במערכת מתאפשר עד ל-31 בדצמבר בלבד.

ניתן לקבל תשובה רק בסביבות אמצע חודש פברואר או תחילת חודש מרץ. מורה שהגיש בקשה ולא קיבל תשובה עד סוף חודש פברואר, מתבקש לפנות אל הפיקוח על הוראת הביולוגיה לדואר אלקטרוני: leaka@education.gov.il

לתמיכה ושאלות ניתן לפנות למרכז תמיכה מרב"ד בטלפון: 073-3938888

או בדואר אלקטרוני: marhelpdesk@education.gov.il
מוקד התמיכה במרב"ד יעמוד לרשותכם בימים:
א-ה בשעות 08:00-19:00
ו בשעות 08:00-13:00

קריטריונים

 • על פי חוזר מנכ"ל, תנאי הסף לקליטת עובדי הוראה במאגר המעריכים של בחינות הבגרות הם:
  בעלי תעודת הוראה או רישיון הוראה במקצוע שבו הם מבקשים להעריך.

 • בעלי תואר אקדמי במקצוע שבו הם מבקשים להעריך.

 • הגישו לבחינות בגרות במקצוע המבוקש לפחות 4 פעמים במרוצת 5 השנים אחרונות.

 • בעלי אישור השתלמויות מהמפקח המרכז בתחום המקצוע המבוקש והמלצה של מנהל בית הספר.

הפיקוח על הוראת הביולוגיה אינו מתחייב לקבל את כל המועמדים, גם אם הם עומדים בכל התנאים, אלא רק על פי צרכי המערכת.

מורים שבדקו בשנים קודמות מבחני בגרות והפסיקו את הבדיקה לשנה אחת או יותר, והוכנסו ל"הקפאה", מתבקשים לשלוח אל הפיקוח על הוראת הביולוגיה מייל בקשה ל"הפשרה", כלומר, בקשה לחזרה למערך המעריכים הפעילים.

את הבקשה יש לשלוח עד לתאריך ה-31.12 באותה השנה. לאחר תאריך זה, אין אפשרות לחזור להערכה פעילה בשנה זו.

חובת ההכשרה ואופן התגמול החל משנה"ל תשע"ח

להלן המידע העדכני על אודות מינוי החונך, תפקידיו, דרכי עבודתו, התנאים למילוי התפקיד, חובת ההכשרה וגמול התפקיד:

תפקיד החונך

קורסים למורים חונכים

קורסים למורים חונכים ניתן למצוא במוסדות השונים, הפרטים בקישורים הבאים:

מכון וייצמן

טכניון

אוניברסיטת תל אביב .

 

חברי ועדת המקצוע לביולוגיה לשנת תשפ"א

 • פרופ' יוסי יובל, יו"ר הוועדה, אוניברסיטת תל אביב
 • מירב אברהמי, מנחה ומורה לביולוגיה
 • ד"ר אירית שדה, מנהלת תחום דעת (מפמ"ר) ביולוגיה, ומרכזת הועדה והמקצוע, משרד החינוך
 • ד"ר רוחמה ארנברג , פיתוח תוכניות לימודים, אגף מדעים, משרד החינוך
 • ד"ר דני בן צבי, הפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית, ירושלים
 • נילי גילוני, מורה לביולוגיה, תיכון מכבים רעות מור
 • מרים גנאים, מנחה ומורה לביולוגיה, תיכון ימה
 • איאד דראושה, מורה לביולוגיה, מקיף עין מאהל
 • פרופ' ערן טאובר, הפקולטה למדעי החיים, אוניברסיטת חיפה
 • פרופ' ענת ירדן, המחלקה להוראת המדעים, מכון וייצמן רחובות
 • ורד כהן - דוד, מנהלת התיכון ע"ש חיים קוגל, חולון ומורה לביולוגיה
 • גלית כראדי, מנחה ומורה לביולוגיה, בי"ס ניסויי רמות ים
 • פרופ' ארז לבנון, הפקולטה למדעי החיים, אוניברסיטת בר אילן
 • פרופ' מיכל ציון, המחלקה לחינוך אוניברסיטת בר אילן
 • ד"ר נגה רון הראל, הפקולטה לביולוגיה, הטכניון

פירוט הרקע המקצועי של חברי ועדת המקצוע בביולוגיה לשנת תשפ"א

נוהל מינויי ועדת מקצוע

מדי שנתיים מתחלפים מספר חברים בוועדת המקצוע. הוועדה מורכבת מחמישה עשר חברים, בהם עד ששה אנשי אקדמיה ועד ששה מנהלים ומורים. ככלל, מינוי לוועדה יהיה לתקופה של שנתיים (בכפוף לנוהל מינוי הוועדה).

מנהלים, מורים או אנשי אקדמיה הסבורים שהם מתאימים ומעוניינים להציע את מועמדותם מוזמנים לפנות לד"ר אירית שדה, מנהלת תחום דעת (מפמ"ר) ביולוגיה, בדואר אלקטרוני: iritsa@education.gov.il

בצירוף קורות חיים, שני ממליצים ונימוק בדבר תרומתם הפוטנציאלית לוועדת המקצוע.

אין בכתוב התחייבות לקבל מי מן הפונים או חובה לנמק את קבלת המועמד או דחייתו (הפנייה היא לנשים וגברים כאחד).

ניתן לעיין בנהלים למינוי ופעולת ועדת מקצוע או ועדות מקצוע לתוכניות לימודים באתר המזכירות הפדגוגית.

פניות שתגענה עד יוני מדי שנה זו יידונו לגבי הצטרפות לשנה העוקבת.