דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
mainContent

ביולוגיה

דבר המפמ"ר

ברוכות וברוכים הבאים למרחב הפדגוגי של הביולוגיה

שנת תשפ"ב עברה בצל משבר הקורונה ונקווה שבשנת תשפ"ג נהייה משוחררים מהשפעותיה תוך הקפדה על שמירה על בריאותנו.
במרחב תמצאו את כל הנדרש להוראת הביולוגיה. התחילו ב"שולחן המפמ"ר" בו תמצאו את חוזר מפמ"ר לשנת תשפ"ג, הודעות ומידע הדרושים למורי הביולוגיה, חדשים וותיקים כאחד.
מורות ומורי הביולוגיה מלמדים במסירות, מקפידים על הוראה איכותית, אם בבית הספר ואם מרחוק ומוזמנים להשתמש בחומרים הנפלאים המרוכזים במרחב הפדגוגי (דוגמת שיעורים המוקלטים בנושאים השונים, המתאימים להוראה שוטפת ולהכנה לקראת בחינות הבגרות, קישור לקורסי ההכנה לבגרות בביולוגיה במסגרת קמפוס IL ובמרכזים להוראת הביולוגיה (מרכז המורים ומרכז המעבדות).

בדרך למיצוי ומצויינות מוזמנות ומוזמנים לעודד את התלמידות והתלמידים להשתתף במיזמים שונים הכוללים גם את אולימפיאדת החקר בביולוגיה (לתלמידי י"ב), תחרות מדעי המוח ואולימפיאדת הביולוגיה הבינלאומית (IBO). בשנת תשפ"ב השתתפה ישראל לראשונה באולימפיאדת הביולוגיה הבינלאומית והנבחרת חזרה עם שלוש מדליות, עוד הוכחה לכך שביולוגיה הוא תחום מדעי מוביל.
עם סיום שנת תשפ"ב חלו שינויים במתכונת ההדרכה בכל תחומי הדעת, בשל המעבר של בתי הספר למערכת הגפ"נ (גמישות פדגוגית ניהולית), כך גם בביולוגיה. פרטים על ההתנהלות החדשה יפורסמו בלוח המודעות.
למורות ולמורים חשוב ביותר להירשם ב"קשר ביולוגי" לשנת תשפ"ג, כבסיס לרשימת תפוצה אליה תשלחנה הודעות מעת לעת.
מאחלת לכולנו בריאות מתובלת בעניין וסיפוק מהוראה ולמידה משמעותית. התברכנו במורות ומורים המשתפים אלו את אלו ובצוות הדרכה מסור שיאלץ השנה לפעול בהתאם למסגרת הגפ"נ.
יחד נמשיך בהנחלת אהבת הביולוגיה בקרב התלמידים והמעגלים הסובבים אותם ואותנו

ד"ר אירית שדה
מנהלת תחום דעת (מפמ"ר) ביולוגיה

 

מה חדש?

בתי הספר  שטרם נרשמו לבחינת הבגרות במעבדה באתר התמיכה במעבדות של בר אילן

מתבקשים לעשות זאת עוד היום!

 • 23 בינואר: אתמול נשלח מייל לכל המורים הרשומים בקשר הביולוגי. במייל עדכונים לגבי בחינת הבגרות במעבדה, מפגשים עם המפמ"ר במחוזות, שירות לאומי במד"א לתלמידי ביולוגיה ועוד. קראו אותו בעיון המידע חשוב ביותר!
 • 17 בינואר : עדכונים חשובים לקראת הבגרות בביולוגיה קיץ 2023 בקובץ זה.
 • 17 בינואר: מפגשים במחוזות : בחודשיים הקרובים  יתקיימו מפגשי פא"פ עם המפמ"ר וצוות ההדרכה במחוזות.שעת  התכנסות בכל המחוזות 16:45 (מלבד באילת) שעת סיום: 19:30 חשוב להירשם למפגש אליו תגיעו כדי שנוכל להתארגן בהתאם, הן מבחינת מקום והכנת שי למשתתפים והן למשלוח עדכון לגבי המיקום המדוייק. פרטים נוספים במייל שנשלח עם מידע חשוב לגבי מפגשים נוספים  מתיבת ביולוגיה ב 3.1.23 . תאריכי המפגשים וקישור לרישום בקובץ זה.
 •  8 בינואר: בחינת הבגרות במעבדה תשפ"ג:  מצורף מכתב בגרסת WORD,  ובגרסת PDF לנוחותכם ובו הנחיות לרישום תלמידים לבחינת הבגרות במעבדה תשפ"ג. חשוב מאד לרשום את התלמידים במועד ולעשות זאת בהתאם להנחיות. הנושאים לבחינת המעבדה  תשפ"ג פורסמו כאן מעל הודעה זאת ויופיעו בהמשך גם במדור "תכניות הלימוד למתמחים". 
 • 17 בינואר: שלבי המיון לאולימפיאדת החקר ה- 26 הסתיימו. שלב הגמר ייערך באוניברסיטת בר אילן ביום שלישי, כ"ג שבט תשפ"ג, 14.2.2023 בשלב זה יציגו התלמידים את עבודתם מול קהל וחבר שופטים. יישר כוח לתלמידים שעלו לשלב הגמר ולמוריהם.
 • 8 בינואר: נפתח מחזור חדש של השתלמות ביוחקר למתחילים. ההשתלמות נועדה למורים המגישים ביוחקר בשנים הראשונות.בהשתלמות נדון על כל ההיבטים של הביוחקר החל מהצגת התוכנית בפני התלמידים ועד הגשת העבודה הכתובה והערכתה, דרך בחירת הנושא, העלאת השאלות, הבדיקות המקדימות, תכנון הניסוי העיקרי וביצועו. הינך מוזמן/מוזמנת להירשם רישום ראשוני באחד המועדים המתאימים לך ביותר. מספר המקומות מוגבל בכל מחזור, כל הקודם זוכה.
 • 3 בינואר סדנת genially - מפגש חד פעמי למורים במסגרת פרוייקט המקפצה. במפגש תלמדו לבנות משחקים פשוטים, מצגות מעוצבות ב- genially בעזרתם ניתן לצור עניין בקרב התלמידים. כלי משחק בעזרתם ניתן לתרגל שאלות, בזמן השיעור ולאחריו. ההרשמה למפגש דרך ההזדהות של משרד החינוך וביום המפגש תמצאו את הקישור למפגש באתר מקוונים, לאחר התחברות עם הזדהות אחידה ב"שיעורים שלי". מפגש בערבית יתקיים  ביום ה' 19/1 בשעה 18:00  קישור להרשמה ,או ביום ה' 26/1 בשעה 18:00 קישור להרשמה.
 •  3 בינואר : מפגשי הביוזום עם צוות ההדרכה, למורים מבתי ספר ללא הדרכה,   מתקיימים מידי יום שלישי בין השעות 15:00-16:00 .ביום שלישי הראשון בכל חודש יינתן מענה גם בערבית. קישור לביוזום ולדרכים נוספות ליצירת קשר עם צוות הביולוגיה, נמצא בקישור זה וגם במיקום קבוע בדף זה מצד שמאל למטה. שימו לב ישנם שינויים בקישור לביוזום ובכתובת לשליחת הצעות ביוחקר למחוז החרדי לכן  יש להוריד את הקובץ האחרון מה15.11.22. מורים מבתי ספר שהזמינו הדרכה ימשיכו לקבל מענה בכל נושא מהמנחה הבית ספרי.
 • 2 בנובמבר: תכנית המקפצה ממשיכה לפעול!!!  אם תהייה דרישה של תלמידים, יינתנו עוד שיעורים. ראו קובץ מצורף והזמינו את תלמידיכם להשתתף בשיעורים – להתחזק, להשלים פערים, להתכונן למבחנים.
 • 31 באוגוסט: בשנה"ל תשפ"ג, הוראת שינויי אקלים הינה חובה במסגרת מבוא למדעים בכיתה י. 
 • 25 ביולי:  לקראת שנת הלימודים תשפ"ג פורסם חוזר מפמ"ר תשפ"ג  בהמשך עמוד זה, כמו כן מיקוד תשפ"ג פורסם במדור תכניות לימוד והתאמות קורונה, חשוב לקרוא אותם היטב. כמידי שנה  יש להירשם ב"קשר ביולוגי" לשנת תשפ"ג המופיע בעמוד זה . המשך חופשה נעימה והתארגנות פורייה לקראת שנת הלימודים הבאה.
 • 2 בנובמבר: לרשותכם מדריך להתמצאות באתר "הפדגוגיה של הביולוגיה"  ורשימת התכנים בבאנרים השונים.
 • 26 במאי : הוקמה קבוצת הפייסבוק לשידוכים בין בתי ספר שמחפשים מורים לביולוגיה ומורים לביולוגיה שמחפשים בית ספר, כמו כן מוזמנים להשתמש בפורום מפמ"ר ביולוגיה, שנמצא בפורטל ביולוגיה, לצורך פרסום מודעות דרושים. בנובמבר:

חשוב לדעת

חוזרי מפמ"ר תשפ"ג

חוזר מפמ"ר תשפ"ג |חוזר מפמ"ר תשפ"ג

חוזרי מפמ"ר קודמים

בחוזר התייחסות לתוכנית הלימודים העיונית והמעשית (מעבדה, ביוחקר, ביוחקר ברשת), לבחינות הבגרות, למשימות האוריינות, פיתוח מקצועי, אולימפיאדות ועוד, הרלוונטיים לשנת הלימודים תש"ף.    

חוזר מפמ"ר תשפ"ב |חוזר מפמ"ר תשפ"ב

חוזר מפמ"ר תשפ"ב 2 | חוזר מפמ"ר תשפ"ב 2

לקראת סיום שנת לימודים ובגרות קיץ, תשפ"ב – ריכוז הנחיות   בביולוגיה 5.22

 חוזר מפמ"ר תש"ף |חוזר מפמ"ר תש"ף

 חוזר מפמ"ר תשע"ט |חוזר מפמ"ר תשע"ט

 חוזר מפמ"ר תשע"ח |חוזר מפמ"ר תשע"ז

כדי לאפשר תקשורת יעילה ומועילה עם קהילת מורי הביולוגיה, הקדישו בבקשה מספר דקות למילוי טופס התקשרות למורי הביולוגיה תשפ"ג   

שימו לב:

 • יש למלא את הטופס מידי שנה.

 • מורה המלמד בשני בתי ספר, צריך למלא את הטופס לכל בית ספר בנפרד.

 • הקפידו על מילוי מדויק של הפרטים, במיוחד כתובת הדוא"ל לתקשורת רציפה ותקינה. בסיום נשלחים הנתונים ונסגר הטופס, מתקבל אישור לדוא"ל האישי.

 • במידה וחלים שינויים בפרטים שמולאו בטופס זה במהלך השנה, יש ליידע את המנחה לביולוגיה של בית הספר.

ביולוגיה - מגמה 097 (עיונית מדעית)

בקשות לאישור מכסת תלמידים במסגרת מגמה 097 או הגדלת מכסה קיימת יש למלא בטופס שבקישור זה.

למידה, צמיחה והתפתחות תמידית הם המפתח למורים מצמיחים, מפתחים ומעצימים.
אתגרי המאה ה- 21, השינויים הדרמטיים המתרחשים בארץ ובעולם, עקרונות הלמידה המתעדכנים ותפישות פדגוגיות-חינוכיות חדשות, מחייבות אותנו המורות והמורים, להמשיך להעמיק, להתפתח, ללמוד ולקבל השראה ורעיונות חדשים בכל שנה.

השתלמויות תשפ"ג

בשנת הלימודים תשפ"ג נקיים מגוון רחב של השתלמויות בביולוגיה.
המגוון מאפשר לכם, המורות והמורים למצוא את המסגרת הפדגוגית, החברתית והאישית, שתזמן עבורכם את האפשרויות המיטביות להתפתחות מקצועית ואישית.

לוח מועדי השתלמויות וימי עיון בביולוגיה
לוח זה מכיל מועדי אולימפיאדת החקר של הביולוגיה, מפגשים מחוזיים / ארציים, השתלמויות ארציות ימי עיון ומפגשי קהילות מורים לומדות.
בשל ריבוי פעילויות, תתכן חפיפה בין מועדי ההשתלמויות/ קהילות, ולא תמיד תתאפשר השלמה של מפגש. האחריות להשלמת מפגש הינה של המורה.
יש לוודא עם מנחי/מובילי ההשתלמויות והקהילות, לפני המפגשים שאין שינוי של הרגע האחרון.

  השתלמויות מחוזיות למורי ביולוגיה
שנת תשפ"ג יחולו שינויים גדולים במשרד החינוך ובתי הספר יעברו למערכת הגפ"נ (גמישות פדגוגית ניהולית).
המעבר לגפ"נ שינה את כל מערך ההדרכה, ולכן לא יתקיימו בתשפ"ג השתלמויות מחוזיות.
השתלמות מרכז המורים במכון ויצמן – עדכון ידע מדעי, תתקיים בתשפ"ג בימי ג' בערב. ההשתלמות תקנה 30 שעות לגמול עם ציון. פרטים והרשמה ישלחו דרך המרכז בתחילת שנה"ל.

 השתלמויות איחוד מול ייחוד

השתלמויות מקוונות אשר פותחו על ידי מומחים פדגוגיים ועברו התאמה לתחום הדעת על ידי מומחים מהדיסציפלינה.
מודל זה של ההשתלמויות, מבוסס על למידה מרחוק, באופן סינכרוני ואסינכרוני. כך מתאפשרת התנסות בדרך למידה זו, תוך היכרות עם סביבות שונות וכלים חדשניים:

רכזי מקצוע, PBL, הוראה לבחינה עתירת המדיה, אוריינות מדעית, הלומד העצמאי, פדגוגיה דיגיטלית, תיכון אקדמי מקוון (MOOC - וירוסים, רבייה, צמח) לפרטים והרשמה

השתלמויות ארציות נוספות

בתשפ"ג יתקיימו השתלמויות מגוונות המתמקדות בנושאים ייחודיים בתכנית הלימודים בביולוגיה.

לרשימת ההשתלמויות

 קהילות מורים

קהילות ביולוגיה מיועדות למורות ומורים הרוצים לשלב חדשנות בתחום הוראת הביולוגיה, לקחת חלק בפיתוח והובלת תהליכים מקדמי הוראת הביולוגיה , לשתף מניסיונם, להתחדש תוך דיאלוג על יישום פרקטיקות מדעיות, מהתאוריה המחקרית שבאקדמיה לכיתה, תוך שיתופיות ושיח עמיתים פורה.

לרשימת הקהילות ולהרשמה

ימי עיון 

ימי העיון נועדו לכלל המורות והמורים .  לוח ימי העיון תשפ"ג

הקלטות והרצאות של ימי עיון שהתקיימו בשנים קודמות ניתן למצוא בחדר מורים בביולוגיה במרחב הפדגוגי.

מאגר מעריכים ובוחנים לבגרות

רוצים לתרום שאלות או רעיונות לבחינת הבגרות?

אם חיברתם שאלות מקוריות ויש לכם פעילות מעבדה מקורית שיכולה לשמש לבחינת המעבדה, אתם מוזמנים לשלוח את השאלות והרעיונות לוועדה הכותבת את שאלוני הבגרות ואולי שאלותיכם ישולבו בצורה זו או אחרת.

לפניות לוועדה: bagrot.bio@gmail.com

הנחיות להצטרפות למאגר בוחנים ולמאגר מעריכים לבדיקת בחינות בגרות

החל משנת תשע"ד כל מורה המשמש כבוחן או כמעריך לשאלונים חיצוניים או פנימיים, מחוייב להיות רשום באתר מאגר המומחים כדי לקבל תוקף ושכר.

בוחן הערכה חלופית

שימו לב! מעריכי ביוחקר צריכים להירשם כבוחנים של הערכה חלופית (30%). אחריות הרישום היא של מנהל ביה"ס שמשבץ את המורים להוראת הביוחקר. בודקי בחינות בגרות צריכים להירשם כמעריכים. 

מורים שרשומים באתר המרב"ד וקבלו שכר עבור בחינות ביוחקר או ביודע (משנת תשע"ד ואילך) לא צריכים להירשם שוב. מעת לעת יש לשלוח מסמכים מעודכנים (המלצת מנהל, אישור השתלמויות בתחום הדעת) בהתאם להנחיות שמגיעות מהמרב"ד.

בוחן

מורה אשר מעריך ביוחקר צריך להיכנס לאתר מאגר המומחים ולהרשם כבוחן הערכה חלופית. מורה אשר אמור לבחון בעל פה תלמידים ליקויי למידה או בחינה בעל פה במסגרת "ביוחקר ברשת" צריך להירשם במרב"ד. עליו להכניס את המסמכים הנדרשים - אישור תואר, תעודת הוראה , רישיון הוראה, תעודת השתלמות וכדומה ולהודיע למנחה המחוזי או לרכזת ביוחקר ברשת, עם סיום תהליך הרישום. 

מעריך

מועמד חדש המעוניין להשתלב בהערכת בחינות בגרות בכתב נדרש להיכנס לאתר מאגר מומחים ולעדכן את פרטיו. יש להקפיד ולהשלים את כל הפרטים והמסמכים הנדרשים. רק לאחר השלמת כל הליך הרישום ניתן יהיה להתחיל לטפל בבקשה.

כניסה ועדכון פרטים במערכת מתאפשר עד ל-31 בדצמבר בלבד.

ניתן לקבל תשובה רק בסביבות אמצע חודש פברואר או תחילת חודש מרץ. מורה שהגיש בקשה ולא קיבל תשובה עד סוף חודש פברואר, מתבקש לפנות אל הפיקוח על הוראת הביולוגיה לדואר אלקטרוני: leaka@education.gov.il

לתמיכה ושאלות ניתן לפנות למרכז תמיכה מרב"ד בטלפון: 073-3938888

או בדואר אלקטרוני: marhelpdesk@education.gov.il
מוקד התמיכה במרב"ד יעמוד לרשותכם בימים:
א-ה בשעות 08:00-19:00
ו בשעות 08:00-13:00

קריטריונים

 • על פי חוזר מנכ"ל, תנאי הסף לקליטת עובדי הוראה במאגר המעריכים של בחינות הבגרות הם:
  בעלי תעודת הוראה או רישיון הוראה במקצוע שבו הם מבקשים להעריך.

 • בעלי תואר אקדמי במקצוע שבו הם מבקשים להעריך.

 • הגישו לבחינות בגרות במקצוע המבוקש לפחות 4 פעמים במרוצת 5 השנים אחרונות.

 • בעלי אישור השתלמויות מהמפקח המרכז בתחום המקצוע המבוקש והמלצה של מנהל בית הספר.

הפיקוח על הוראת הביולוגיה אינו מתחייב לקבל את כל המועמדים, גם אם הם עומדים בכל התנאים, אלא רק על פי צרכי המערכת.

מורים שבדקו בשנים קודמות מבחני בגרות והפסיקו את הבדיקה לשנה אחת או יותר, והוכנסו ל"הקפאה", מתבקשים לשלוח אל הפיקוח על הוראת הביולוגיה מייל בקשה ל"הפשרה", כלומר, בקשה לחזרה למערך המעריכים הפעילים.

את הבקשה יש לשלוח עד לתאריך ה-31.12 באותה השנה. לאחר תאריך זה, אין אפשרות לחזור להערכה פעילה בשנה זו.

חובת ההכשרה ואופן התגמול החל משנה"ל תשע"ח

להלן המידע העדכני על אודות מינוי החונך, תפקידיו, דרכי עבודתו, התנאים למילוי התפקיד, חובת ההכשרה וגמול התפקיד:

תפקיד החונך

קורסים למורים חונכים

קורסים למורים חונכים ניתן למצוא במוסדות השונים, הפרטים בקישורים הבאים:

מכון וייצמן

טכניון

אוניברסיטת תל אביב .

 

חברי ועדת המקצוע לביולוגיה לשנת תשפ"ב

 • פרופ' יוסי יובל, יו"ר הוועדה, אוניברסיטת תל אביב
 • ד"ר אירית שדה, מנהלת תחום דעת (מפמ"ר) ביולוגיה, ומרכזת הועדה והמקצוע, משרד החינוך
 • מירב אברהמי, מנחה ומורה לביולוגיה
 • ד"ר רוחמה ארנברג , פיתוח תוכניות לימודים, אגף מדעים, משרד החינוך
 • ד"ר ראובן בבאי, אוניברסיטת תל – אביב
 • ד"ר דני בן צבי, הפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית, ירושלים
 • מרים גנאים, מנחה ומורה לביולוגיה, תיכון ימה
 • איאד דראושה, מורה לביולוגיה, מקיף עין מאהל
 • גלי הראל לוי, מורה לביולוגיה, בית ספר שש שנתי בית החינוך המשותף חוף השרון, שפיים
 • ד"ר מיכל השכל איטח, המחלקה להוראת המדעים, מכון ויצמן, רחובות
 • ד"ר פרחי וקסמן, מורה לביולוגיה, בי"ס שב"צ גבעתיים והמחלקה לחינוך, אוניברסיטת בר אילן
 • פרופ' ערן טאובר, הפקולטה למדעי הטבע, אוניברסיטת חיפה
 • ורד כהן - דוד, מנהלת התיכון ע"ש חיים קוגל, חולון ומורה לביולוגיה
 • פרופ' ארז לבנון, הפקולטה למדעי החיים, אוניברסיטת בר אילן
 • ד"ר נגה רון הראל, הפקולטה לביולוגיה, הטכניון

פירוט הרקע המקצועי של חברי ועדת המקצוע בביולוגיה לשנת תשפ"ב

פירוט הרקע המקצועי של חברי ועדת המקצוע בביולוגיה לשנת תשפ"א

נוהל מינויי ועדת מקצוע

מדי שנתיים מתחלפים מספר חברים בוועדת המקצוע. הוועדה מורכבת מחמישה עשר חברים, בהם עד ששה אנשי אקדמיה ועד ששה מנהלים ומורים. ככלל, מינוי לוועדה יהיה לתקופה של שנתיים (בכפוף לנוהל מינוי הוועדה).

מנהלים, מורים או אנשי אקדמיה הסבורים שהם מתאימים ומעוניינים להציע את מועמדותם מוזמנים לפנות לד"ר אירית שדה, מנהלת תחום דעת (מפמ"ר) ביולוגיה, בדואר אלקטרוני: iritsa@education.gov.il

בצירוף קורות חיים, שני ממליצים ונימוק בדבר תרומתם הפוטנציאלית לוועדת המקצוע.

אין בכתוב התחייבות לקבל מי מן הפונים או חובה לנמק את קבלת המועמד או דחייתו (הפנייה היא לנשים וגברים כאחד).

ניתן לעיין בנהלים למינוי ופעולת ועדת מקצוע או ועדות מקצוע לתוכניות לימודים באתר המזכירות הפדגוגית.

פניות שתגענה עד יוני מדי שנה זו יידונו לגבי הצטרפות לשנה העוקבת.