דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
mainContent

לימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה

דבר המפמ"ר

מורים יקרים,

ממטרותיו של חוק חינוך ממלכתי (1953, תוקן בשנת 2000) הן: ללמד את תולדות ארץ ישראל ומדינת ישראל. (סעיף 3); לחנך אדם להיות אוהב אדם, אוהב עמו ואוהב ארצו, אזרח נאמן למדינת ישראל (סעיף 1); לפתח יחס של כבוד ואחריות לסביבה הטבעית וזיקה לארץ, לנופיה, לחי ולצומח (סעיף 10).

כל מטרות אלה, מופיעות במטרותיו ובבסיס תוכנית המקצוע לימודי ארץ-ישראל וארכיאולוגיה: המקצוע עוסק בלימוד שיטתי של אתריה, נופיה, טבעה ותולדותיה של ארץ ישראל לדורותיה. כל אלה בהתייחס לאוכלוסייה היהודית ולתרבויות השונות שהיו כאן בעבר ובהווה.

מחוק זה, נגזרת חובתנו לעסוק בלימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה וללמד בכל גיל את ההקשר ההיסטורי, התרבותי והערכי של ארצנו. מטרתנו היא לחשוף את התלמידים – אזרחי ישראל ומנהיגי העתיד של מחר, להיסטוריה העשירה ולשרידי המורשת התרבותית של הארץ. תוכנית הלימודים מאפשרת לטפח את המודעות לשמירה על עתיקות הארץ, להכיר ולחבר את התלמידים לסביבה הקרובה אליהם. מעל לכל התוכנית מחדדת את המחויבות לעבר כחברה וכקהילה ואת הבנת הצורך בשמירה ובחקר עתיקות ארצנו.

התוכנית מפגישה את התלמידים עם ההיסטוריה והריאליה החומרית שהתגלתה בארץ ובאמצעותם הם יכולים לשחזר את העבר. היא מתמקדת בהתפתחות האנושית והטכנולוגית מראשית האנושות, דרך תהליכים מדיניים וחברתיים שהתרחשו בארץ ובמזרח הקדום. זאת ועוד; ייחודו של המקצוע הוא בלמידה החוץ כיתתית, בשטח. הוראה ייחודית זו מזמנת פיתוח ערכים ובראשם: טיפוח זיקה לארץ ישראל, לנופיה, לאתריה ולתולדותיה.

משום כך אנו מבקשים להפוך את הלימודים לחווייתיים, משמעותיים, ערכיים ובזיקה ישירה לאתרי השטח.

הנחות באתרים

גם השנה תקפים ההסכמים כפי שהיו בשנים הקודמות עם מספר אתרים על הנחות בכניסה לאתרים לתלמידי תחום הדעת, אך הנחות אלה ינתנו למי שעדכן נתונים. המבקשים לבקר עם תלמידיהם בעיר דוד, חפירות הכותל, מוזיאון ארצות המקרא ומגדל דוד ולזכות בהנחה יפנו אלי בדואר אקטרוני עם ציון תאריך, שם בית הספר ומספר משתתפים, ונדאג לכך ששובר ההנחה ימתין בקופה. אנו נשתדל להרחיב הסכמים אלה, כך שאתרים נוספים יכללו בהסדר.

השתלמויות

כחלק מהכשרת המורים וחשיפה לחידושים במקצוע, אנו נקיים השנה שני סוגים של השתלמויות. האחד, חידושים בהוראת המקצוע, סיורים בשטח. סיורים אלו יתמקדו בחידושים שהתגלו באתרים וכן בדרכים הפדגוגיים ללמידה החוץ בית ספרית. השני, השתלמות מתוקשבת. כחלק ממערך הלמידה בשנים האחרונות אנו נחשוף את המורים לכלים שונים בהם ניתן להעזר הן בלמידה בכיתה והן בלמידה החוץ בית ספרית. על השתלמויות אלו תבוא הודעה בתחילת השנה ויש לעקוב באתר אחר העדכונים בנושא

בברכת שנה של עשייה חינוכית, ערכית, פוריה ומבורכת,


ד"ר אפרת זילבר
מנהלת תחום דעת (מפמ"ר) לימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה

מה חדש

 • 13 יוני 2022: השתלמות קיץ תשפ"ב החלה. הסיור הבא יתקיים ב-22 ביוני.
  פרטים נוספים ב"חשוב לדעת" בשולחן המפמ"ר

חשוב לדעת

השתלמות חידושים בהוראת המקצוע חלק ב' לשנת 2022

שימו לב: יכולים להשתתף אך ורק מורים שנרשמו להשתלמות בפסגה מודיעין . ההשתתפות היא רק למורים שנרשמו לפני פתיחת ההשתלמות, עד ה-15 במאי 2022. לא ניתן להצטרף ולקבל גמול לאחר תום הרישום.

להרשמה להשתלמות (השתלמות 195)

מספר המקומות מוגבל.
להשתלמויות יוכלו להגיע רק מורים שנרשמו. יש להקפיד על לוח הזמנים המצורף.

השתלמות חידושים בהוראת לימודי ארץ ישראל וארכאולוגיה ב' תשפ"ב:

יום ד - 22.6.2022
סיור בשעות: 09:00 עד 16:00

תל אביב בתקופת המנדט הבריטי – אישים ופרשיות בחייה של עיר
מדריך: אחיקם ויסנשטרן

ניפגש בשעה 9:00 בתחנת הרכבת ההיסטורית של יפו (מתחם התחנה).
גרמנים ויהודים בשליחות גרמניה הנאצית בתל אביב של שנות השלושים, נטייל ברחובות ת"א בעקבות פרשייה עלומה ומושכחת הכוללת ריגול ובצע כסף, רצח ובגידה.
נכיר את הדמויות הפועלות, יהודים וגרמנים, בני תל אביב ותושבי הסביבה, אשר פעלו למען האינטרסים של גרמניה הנאצית ובשליחות בעלי תפקידים במודיעין הגרמני ובהם אדולף אייכמן.

מתחנת הרכבת הישנה של יפו ומשם אל המושבה האמריקאית - המושבה הגרמנית אל בתי העץ ההדורים, מלונות הפאר ומפקדת הבולשת הבריטית (CID) האמונה על המעקב והחקירות. נמשיך אל מבני "ולהאלה" ובהם המתחם של משפחת ווגנר התעשיין הגרמני וממנהיגי הטמפלרים בארץ. נלך אל "הבית הכחול" באלנבי 119, משרדו של הרוצח ראובן שיינצוויט מ"גיבורי" הפרשה ואיש נדל"ן בכיר. נסיים בשדרות רוטשילד מול בית משפחת פוגל, זירת הירצחו של אברהם אבי המשפחה, אחד ממייסדיה של תל אביב ואולי הקורבן האחרון לפרשה הכואבת והסבוכה. 

הפסקת צוהריים 

יחידת צוהריים

משכונה לעיר - אל תל אביב של שנות העשרים והשלושים 

נטייל בתל אביב של שנות העשרים והשלושים, שנות הפריצה הגדולה, הבנייה הנרחבת וקליטת האוכלוסיות החדשות מעבר לים ומיפו השכנה, תקופת עיצוב התרבות של העיר הגדולה.

נסייר בעקבות האדריכלות המאפיינת שנים אלו, עם בתי פאר בסגנון האקלקטי והבינלאומי, נכיר דמויות מפתח בסיפורה של העיר הצעירה, נציץ אל חצרו הישנה של האדמו"ר מהוסיאטין ונעמוד על תופעת חצרות החסידים בתל אביב הקטנה. נתייחס לסלבריטאים של הימים ההם: ביאליק, שפירא ודיזנגוף ונכיר את בתי הקפה, מרכזי התרבות של תל אביב הקטנה ואף נתוודע לסיפור הפשע הקשה והמפורסם הראשון של העיר העברית הראשונה.

נפגש בכניסה למדרחוב נחלת בנימין ומשם נמשיך לאתרי הארכיטקטורה הייחודים של הרחוב. נמשיך לרחוב ביאליק אל קפה רצקי, חצר הוסיאטין ובית העירייה הישן. נבקר בגן מאיר ונסיים בסיפורה של הסמטה האלמונית–פלונית פרי מעלליו של היזם מאיר געצל שפירא.

יום א - 26.6.2022
סיור בשעות: 09:00 עד 16:00

סיור בהדרכת דורון אורן

סיור בשתי שכונות בעלות אופי שונה לגמרי. שכונת הבוכרים - שכונה מהתקופה העות'מנית עם אדריכלות יפה וסיפורים מעניינים; ושכונת סנהדריה - שכונה מהתקופה המנדטורית עם סיפורי אישים ובית קברות מודרני וארכיאולוגי.

לידיעת הכוהנים - בית הקברות יהיה התחנה האחרונה בסיור.

מקום המפגש יעודכן בהמשך

יום ב - 4.7.22
סדנה מקוונת - אילן עמר
פרטים בהמשך

ועדת המקצוע להוראת לימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה תשע"ח-תשפ"א

 • פרופ' אברהם פאוסט, אוניברסיטת בר אילן- יו"ר

 • ד"ר אפרת זילבר, מפמ"ר לימודי ארץ ישראל, משרד החינוך

 • פרופ' ארז בן יוסף, אוניברסיטת תל אביב

 • פרופ' יהושע שוורץ, אוניברסיטת בר אילן

 • פרופ' עדי ארליך, אוניברסיטת חיפה

 • ד"ר אורן אקרמן, אוניברסיטת אריאל

 • ד"ר אברהם ששון, המכללה האקדמית אשקלון

 • נינה אהרון, תכניות לימודים, אשכול רוח וחברה, המזכירות הפדגוגית

 • מרים גב ארי, נציגת המורים

 • שלומית ברוכי, נציגת המורים

 • איילת יגר, נציגת המורים

 • אחיקם וייסנשטרן, נציג המורים
נוהלי מינוי ועדת המקצוע >

תמיר יעקובוביץ
דואר אלקטרוני: tamir069@walla.co.il
טלפון: 02-5334069

שלומית ברוכי
דואר אלקטרוני: shlomit.baruchi@gmail.com
טלפון: 052-5623653

שירה צרפתי
דואר אלקטרוני: shiraserfaty@gmail.com
טלפון: 052-4311411