דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
mainContent

מקצועות הלימוד בתיכון נחלקים למקצועות חובה ומקצועות בחירה.

כדי לקבל תעודת בגרות חייב כל תלמיד ללמוד את מקצועות הליבה ולהיבחן בהם.

לימוד מקצועות אלה נועד לספק לכל בוגרי מערכת החינוך בישראל בסיס תרבותי וערכי משותף.

אלה הם שבעת מקצועות החובה: אזרחות, אנגלית, היסטוריה, מתמטיקה, ספרות, עברית, תנ"ך.

 

1מתמטיקה

​בלימודי המתמטיקה חווים התלמידים מעט מעולמו של המתמטיקאי המעלה השערות חדשות שאותן עליו לאמת תוך התבססות על הנחות יסוד, אקסיומות, הגדרות ומשפטים.

המתמטיקה מתפתחת בשני ערוצים מקבילים אך משיקים, הן כמדע תיאורטי טהור והן כמדע יישומי- בפעילות האנושית. כלים מתמטיים מתקדמים הם מרכיב חיוני בכל הענפים המדעיים כמו: פיזיקה, ביולוגיה, רובוטיקה, פיננסים, מחשבים ורפואה.

להמשך קריאה...


2אנגלית

​מעמדה של האנגלית נקבע כשפה העיקרית בעולם. האנגלית היא שפה המזוהה יותר מכל שפה אחרת עם סחר בינלאומי ותיירות, עם השכלה גבוהה ומחקר ועם כלי התקשורת האלקטרוניים. זו היא השפה הנחשבת לנכס היקר ביותר של אזרח ישראלי רב-לשוני, אחרי העברית והערבית.

להמשך קריאה...


3ספרות

​מיהו באמת "האח הגדול"? מה עשה "התפסן בשדה השיפון"? ואיפה נפגשו "האדונית והרוכל"?

לימודי הספרות בתיכון פותחים דלת לעולם מרתק של יצירות ספרותיות, שנבחרו בקפידה ומהוות אבני יסוד תרבותיות בארץ ובעולם. מטרת לימודי הספרות היא להכיר לתלמידים יצירות אלו ולספק להם כלים להתמודד עם טקסטים ספרותיים באופן עצמאי. מבחינה רגשית, קריאת ספרות יכולה להפוך לחוויה אישית-רגשית עמוקה, המשפיעה על תפיסת העולם ותפיסת העצמי של התלמידים.


4אזרחות

מהן זכויותיו וחובותיו של כל אזרח? מה קורה כשזכויות של אחד פוגעות בזכויות האחר? האם הכרעת רוב יכולה לפגוע בזכויות המיעוט? מהי מחאה לגיטימית?

שאלות מסוג זה, העולות לדיון באופן יומיומי בתקשורת, עומדות בבסיס שיעורי האזרחות בתיכון. לימודי האזרחות בישראל, כנהוג במדינות דמוקרטיות, הם לימודי חובה שמטרתם להקנות ידע בנוגע לעקרונות ולמאפיינים של המשטר הדמוקרטי. מאחר ודמוקרטיה מושתת על מעורבות אזרחית, כל בוגר תיכון צריך לצאת מבית ספר עם הידע והכלים להיות אזרח מעורב המודע לזכויותיו וחובותיו.


5תנ"ך

התנ"ך הוא ספר היסוד של העם היהודי, המהווה בסיס לגיבוש הזהות היהודית והישראלית. באמצעותו ניתן ללמוד על המורשת הדתית, ההיסטוריה והערכים המוסריים והחברתיים היהודיים. הספר ,על ריבוי הפנים בו, מכיל דילמות אנושיות, סוגיות חברתיות, השקפות על התנהלות העולם, שאלות קיומיות על טוב ורע ועוד נושאים רלוונטיים לחיינו כאן ועכשיו.


6עברית
העברית בת ימינו היא לשון חיה המתעצבת ומתפתחת ללא הרף והמהדהדים בה רבדים ומקורות בני מאות ואלפי שנים. בחברה הישראלית הרב-תרבותית מוענק יותר ויותר הכשר לשונוּת תרבותית ולגיוון, אך הגורם המשותף לרוב פרטיה של הוא השפה העברית, ובתור שכזו עולה יותר מתמיד הצורך בחיזוק מעמדה. מחד גיסא יש לפתח את המודעות ללשון ברמת ההגה, המילה, המשפט והטקסט, ומאידך גיסא חשוב לטפח את השימוש התקין וההולם בלשון מתוך זיקה למורשת הלשונית ובהתאמה לנסיבות החברתיות-התרבותיות.

7היסטוריה

​היסטוריה הוא תחום דעת מעצב זהות. הוא מעצב את זהותנו כבני אדם, כיהודים, כישראלים. בחיינו האישיים – אנו אוסף הזיכרונות והחויות שצברנו במהלך חיינו. חוויות אלה הן המעצבות את התנהלותנו באירועים שונים, את תפיסות העולם שלנו ואת יחסנו לסובבים אותנו. כך גם כאשר אנו חלק מקבוצה, קהילה ואומה. ההיסטוריה של האומה היא המעצבת את התייחסות פרטיה ומנהיגיה להווה שלה ולעתידה גם יחד.


האם דף זה עזר לך ?
הדף עזר לי
הדף לא עזר לי